Bentonit to interesujący surowiec o setkach zastosowań. Wykorzystywany jest w przemyśle chemicznym, spożywczym, wiertniczym i budowlanym. Jego najważniejszą cechą jest zdolność do pochłaniania dużych ilości wody, w wyniku czego pęcznieje i może tworzyć żele. Właściwość ta wykorzystywana jest zarówno w produkcji kosmetyków, jak i w budowie tuneli w kopalniach czy otworów wiertniczych oraz do osuszania zbiorników wodnych.
Glinka bentonitowa powstaje z pyłu wulkanicznego poddanego warunkom atmosferycznym, najczęściej przy udziale wody. Określana również jako montmorylonit, jest jedną z najmocniej działających i najskuteczniejszych glinek leczniczych. Wyróżniamy dwie klasy tej glinki, wykorzystywane w ogrodnictwie, kosmetyce i medycynie: bentonit sodowy oraz wapienny. Bentonit sodowy przy namoczeniu w wodzie zwiększa swoją masę kilkukrotnie. Podobnie jak bentonit wapniowy, jest szeroko stosowany w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym, a także jako środek oczyszczający.
Glinka bentonitowa ma silny ładunek ujemny, dlatego przyciąga do siebie wiele toksyn, które mają ładunek dodatni. Przy zetknięciu z toksynami, chemikaliami lub metalami ciężkimi glinka ta absorbuje je, uwalniając jednocześnie do organizmu zawarte w niej minerały. Z tego powodu stosuje się ją jako dodatek do paszy dla zwierząt. Jest głównym składnikiem ziemi fulerskiej, którą stosuje się jako środek oczyszczający od setek lat. Dobrej jakości glinka bentonitowa ma szary/kremowy kolor, produkt w kolorze białym jest zdecydowanie podejrzany. W dotyku jest delikatna, aksamitna, nie ma zapachu, nie barwi.
ZASTOSOWANIE
Jest ona w pełni naturalnym produktem i ma niezwykle wiele zastosowań
Bentonit może być użyty samodzielnie do pielęgnacji skóry w postaci pasty lub posypki. Aby przygotować pastę, wystarczy wymieszać bentonit z wodą do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Pastę można użyć jako maseczki do twarzy lub nałożyć na zmienione miejsca na skórze.
Bentonit służy także jako składnik kosmetyków. Na jego bazie można sporządzić własną maseczkę albo dodawać go do kremów i pasty do zębów.
Zabiegi upiększające – bentonit do celów kosmetycznych jest szeroko stosowany w produkcji kosmetyków kolorowych, mydeł, maseczek i okładów glinkowych, produktach do twarzy i ciała, preparatów do usuwania tatuaży i wybielających, w przemyśle spa itp. Maseczka do twarzy – dla zdrowej i gładkiej skóry przygotuj papkę z bentonitu i wody, nałóż na twarz. Pozostaw na skórze na 20 minut, po czym zmyj wodą. Stosuj raz lub dwa razy w tygodniu Utrata wagi, łagodzenie, oczyszczanie i okłady remineralizujące na ciało – weź odpowiednią ilość bentonitu i przygotuj papkę. Nałóż na skórę i masuj delikatnie przez 2-3 minuty, po czym owiń leczoną partię ciała folią lub plastikową okrywą. Następnie owiń ciasno bandażem. Pozostaw na kilka godzin, a później zdejmij opatrunek i dokładnie umyj skórę Kąpiel oczyszczająca – dodaj do kąpieli około ¼ filiżanki bentonitu w celu oczyszczenia i nadania skórze gładkości Płukanie ust – bentonit można zmieszać z wodą i stosować jako środek alkalizujący oraz usuwający toksyny i bakterie. Jest skuteczny przy owrzodzeniach jamy ustnej, chorobach dziąseł, brzydkim oddechu, infekcjach wirusowych i bakteryjnych itp. Zmieszaj ½ łyżeczki glinki z ¼ filiżanki wody w małym słoiku, zakręć i porządnie wstrząśnij. Płucz z wodą przez 1-2 minuty, powtarzaj aż do wyleczenia stanów chorobowych. Oczyszcza jamę ustną oraz wzmacnia i wybiela zęby Remineralizujący puder do zębów – ponieważ bentonit ma doskonałą zdolność do pochłaniania metali ciężkich i toksyn, jak również dostarczania minerałów, stanowi on doskonały puder remineralizujący do zębów. Może być stosowany samodzielnie lub razem z pastą do zębów. Jest bezsmakowy Problemy skórne i rany – nałóż papkę z bentonitu i wody na podrażnienia skórne, takie jak wypryski, ugryzienia owadów, skaleczenia, rany i oparzenia. Pozostaw na skórze aż do wyschnięcia, po czym zmyj wodą Bentonit działa wyjątkowo skutecznie na swędzącą skórę przy egzemie, zapaleniu skóry, trądziku różowatym, łuszczycy, ospie wietrznej itp. Pomaga w leczeniu wyprysków. Przy poważniejszych schorzeniach umieść gruba warstwę glinki na skórze i nałóż na to mokrą gazę lub inny materiał. Owiń dokładnie chore miejsce, zmieniaj okład co dwie godziny Usuwanie tatuażu – bentonit wapienny posiada naturalne molekuły o ładunku ujemnym, podczas gdy większość substancji, takich jak na przykład tusz do robienia tatuaży, ma ładunek dodatni. Glinka dosłownie przyciąga pozytywnie naładowany tusz, umieszczając jego jony w swoich molekułach. Proces ten działa z zaskakującą skutecznością Wybielanie skóry – Bentonit delikatnie wybiela i usuwa pigment. Może rozjaśnić kolor skóry, zredukować plamy wątrobowe i skazy.
Zastosowań bentonitu są dosłownie tysiące. Zazwyczaj – choć nie tylko – stosuje się go w produktach opartych na wodzie jako środek stabilizujący, żelujący, wiążący, zagęszczający i rozklejający.
PRZECHOWYWANIE
Zalecamy przechowywanie bentonitu w szczelnych, niemetalowych opakowaniach. Utrzymanie glinki bentonitowej z dala od wilgoci i wody sprzyja zachowaniu jej jakości przez długi czas.
Czy wiedziałeś, że każdy z nas wytwarza toksyny, które są efektem ubocznym naszego metabolizmu komórkowego? Nieodpowiednia dieta, zatrute powietrze, kontakt z chemikaliami – to tylko kilka z wielu czynników odpowiadających za powszechne alergie, zakwaszenie organizmu i ogólne problemy ze zdrowiem. Ta książka pomoże ci przeprowadzić detoks organizmu, który skutecznie oczyści twoje ciało i narządy z zalegających metali ciężkich i szkodliwych substancji. Z łatwością oczyścisz organizm przy...
Węgiel aktywowanyPochodzi z tradycyjnej , bieszczadzkiej manufaktury. Wykonany w procesie spalania w wysokiej temperaturze drzew liściastych - najczęściej są to: buk, grab, jesion i dąb. Następnie poddawany jest procesowi aktywacji - co odróżnia go od zwykłego węgla drzewnego.Produkt polski.
Czysty, bez antyzbrylaczy i innych dodatków.