Rumian szlachetny ma podobne właściwości do rumianku pospolitego i również jest silnie aromatyczną rośliną. Otrzymany olejek eteryczny zarówno zapachem jak i właściwościami przypomina olejek z rumianku. Do produkcji olejku wykorzystuje się rozkwitające koszyczki kwiatowe. Surowiec zawiera ok. 1,2% olejków lotnych. Głównym składnikiem olejku jest chamazulen, ponadto farnezen, pinokarwon, estry. Chamazulen jest silnym związkiem przeciwzapalnym i przeciwalergicznym.
Olejek z rumianu rzymskiego ma słabsze właściwości przeciwzapalne w stosunku do olejku z rumianku pospolitego. Natomiast silniejsze ma działanie rozkurczowe i relaksujące. Z uwagi iż powoduje rozluźnienie mięśni jest polecany jako składnik aktywny do olejków do masażu całego ciała. Na skórę działa kojąco, oczyszczająco, regenerująco i przeciwzapalnie. W kosmetykach stosowany jest do łagodzenia podrażnień skóry, do usuwania wysypek i owrzodzeń.
Jest skuteczny w przypadku oparzeń i różnorodnych dolegliwościach skórnych (świąd, wyprysk, popękana skóra, itp.). Działa przeciwskurczowo, pomaga w problemach trawiennych, eliminuje ból i wzdęcia, skuteczny również w niektórych rodzajach astmy. Jest również wyśmienitym olejkiem dla osób, które są pod wpływem silnego stresu, depresji, uczucia samotności, wstrząsu lub lęku pourazowego, w stanach nadpobudliwości nerwowej i rozdrażnienia. Olejek z rumianu rzymskiego jest szczególnie przydatny w przypadku bezsenności.
Olejek z rumianu rzymskiego jest jednym z niewielu olejków eterycznych, które są na tyle bezpieczne w użyciu, że można je stosować także u dzieci. Oczywiście musi być odpowiednio dobrze rozcieńczony. Może być na przykład pomocny by złagodzić rozdrażnienie i niepokój.
|